Manuální lymfodrenáž
Manuální lymfodrenáž
Manuální lymfodrenáž je technika zaměřená na lymfatický systém. Hlavním cílem je povzbuzení odtoku mízní tekutiny z tkání.
Jaké účinky má manuální lymfodrenáž?
Zlepšení odtoku lymfy z oblasti postižené otokem, zmírnění bolestivého napětí při otoku tkáně. Mezi další účinky patří zvýšení obranyschopnosti těla (dochází k "vyčištění" mízních uzlin), urychlení regenerace i rekonvalescence organismu díky zlepšení výživy buněk, analgetický a sedativní účinek, v neposlední řadě kosmetické využití (celulitida).
Jak manuální lymfodrenáž probíhá?
Manuální lymfodrenáž pracuje v oblasti kůže a podkoží. Je to jemná technika, která nesmí vyvolávat bolest. Nejprve se ošetřují centrální krajiny- krk, podpaží, břicho, třísla( oblasti sběrných mízních uzlin) . Tím podpoříme tok mízy z konečného úseku lymfatického systému do systému žilního, poté do sběrných mízních uzlin postupně přivádíme další tekutinu ze vzdálenějších míst (končetin).
Kde se manuální lymfodrenáž využívá a jaké jsou její indikace?
- otoky- primární a sekundární lymfedém, poúrazové otoky, poperační otoky, chronické otoky při žilních problémech, otoky při artritidách
- zvýšené lokální ukládání tuku- lipedém, lipolymfedém
- potíže s imunitou
- detoxikace organismu
- celulitida
- zadržování vody při hormonálních potížích, v těhotenství
- bolesti hlavy
- obnova svalové síly a vitality u sportovců
- rehabilitace u profesí s nadměrným zatížením dolních končetin
Je možné manuální lymfodrenáž doplnit?
Manuální lymfodrenáž může být doplněna lymfodrenáží přístrojovou, nesmí jí být ale zcela nahrazena. Také je možné podpořit efekt manuální lymfodrenáže kineziologickým tejpováním.
Při terapii pomocí manuální lymfodrenáže je vhodné dodržovat komplexní program- změna životosprávy, dodržování pitného režimu, pohybová opatření, dechová cvičení.
Kdy se nesmí manuální lymfodrenáž provádět?
- Při akutním virovém a bakteriálním onemocnění není možné manuální lymfodrenáž provádět vůbec.
- Při onkologickém onemocnění je nutná konzultace s ošetřujícím lékařem
- Dále je nutné zvážit s terapeutem provádění manuální lymfodrenáže při akutním žilním onemocnění, při astma bronchiale, při onemocnění srdce jater a ledvin, při onemocnění štítné žlázy, při svalové hypotonii a při alergických a ekzematických projevech na kůži.
Jak dlouho trvá ošetření a kolik stojí?
Manuální lymfodrenáž trvá většinou 60 minut (při ošetření obou končetin, céleho trupu), v případě postižení jedné končetiny je možné ošetření během 30ti minut. Cena za 60 minut je 600 Kč za 30 minut je 300 Kč. Po dohodě s terapeutem je možná aplikace tejpovací pásky ( hradí se dle délky použití- 1cm za 2,- Kč).